דרור מרום

עליי ועל המקום שכאן
אם אני כותב שירים וסיפורים מאז שהייתי בן תריסר שנים, אז אתם יכולים להניח כי "המגירה" מתפקעת. התחלתי לכתוב במחברת הכי פשוטה…

במדור שירים

במדור סיפורים

במדור רשימות

במדור היקום

משהו מיוחד

מסע אמיתי בחלל – בין 3 מיליון גלאקסיות אמיתיות שצולמו ע"י הטלסקופ "סלואן"

המקום למציאת חיים מחוץ לכדור הארץ – הירח אנסלאדוס של סאטורן-שבתאי

אנסלאדוס פולט לחלל סילוני מים וחומרים אורגניים II צילומים של נחלת הכלל

החללית "קאסיני" שחקרה במשך 13 שנים את איזור כוכב הלכת סאטורן-שבתאי, גילתה על הירח שלו "אנסלאדוס" חומרים אורגניים המרכיבים את הגופים של בעלי החיים והמין האנושי. על הירח הזה יש אוקיינוס מים הלכוד מתחת לשכבת קרח, וממנו "נורים" לחלל חומרים שביניהם פוספורוס-זרחן וסידן, הנמצאים בגוף בני האנוש כולל בעצמות ובשיניים. הפוספורוס הוא גם מרכיב מרכזי ב-DNA של בני האנוש.

למעשה – באוקיינוס התת-קרקעי של אנסלאדוס – שרוחבו 500 ק"מ והטמפרטורה הכי גבוהה עליו היא מינוס 128 מעלות – נמצאו פוספטים בריכוז גבוה פי 100 מבאוקיינוסים של כדור הארץ. עוד נפלטים מאנסלאדוס אדי מים, מימן מולקולרי, חומרים נדיפים אחרים וחומרים מוצקים, כולל גבישי נתרן כלורי וחלקיקי קרח. הדבר מחזק את התפיסה שההשקעה של מדינות העולם במאדים כיעד להתיישבות אנושית היא שגוייה. מאדים הוא כוכב לכת מת בהשוואה לאנסלאדוס.

אנסלאדוס, ירחו של סאטורן

החללית קאסיני שוגרה ע"י סוכנויות החלל של ארה"ב, אירופה ואיטליה ו-26 מדינות שהשתתפו בפיתוח. היא נקראה ע"ש האסטרונום האיטלקי ג'יובאני קאסיני, שגילה את טבעות סאטורן וארבעה מבין עשרות ירחיו. היא טסה לעבר סאטורן במשך 6 שנים וטסה מעליו בין השנים 2004-2017. רכב נחיתה שירד ממנה נחת על הירח טיטאן. בשנת 2017 הופנתה החללית מהירחים אל האטמוספירה של סאטורן, שם נשרפה כדי למנוע זיהום של הירחים או כוכב הלכת עצמו.

שתפו אותנו:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן