דרור מרום

עליי ועל המקום שכאן
אם אני כותב שירים וסיפורים מאז שהייתי בן תריסר שנים, אז אתם יכולים להניח כי "המגירה" מתפקעת. התחלתי לכתוב במחברת הכי פשוטה…

במדור שירים

במדור סיפורים

במדור רשימות

במדור היקום

משהו מיוחד

מסע אמיתי בחלל – בין 3 מיליון גלאקסיות אמיתיות שצולמו ע"י הטלסקופ "סלואן"

הפיצוץ בחלל הגדול ביותר שראתה האנושות

הפיצוץ BOAT. העיגולים - תוצאה של תגובה באטמוספירה שלנו II צילום נאס''א

גבירותיי ורבותיי, מצלמות טלסקופים בכדור הארץ ובחלל כולל Fermi ו-Hubble תפסו את BOAT – brightest of all time, הפיצוץ הכי גדול שאירע בחלל בתולדות המין האנושי.

GRB 221009A התרחש לפני כ-2.4 מיליארד שנה, והאור ממנו הגיע לכאן רק כעת. הפיצוץ נקלט בטלסקופים במשך כעשר שעות. האור הזה גרם גם לתגובות באטמוספירה של כדור הארץ – כאשר חלקיקי האור שהגיעו ממנו, הפוטונים, התנגשו עם מרכיבי האטמוספירה. בצילום כאן למטה – הפיצוץ כפי שנקלט בטלסקופ National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory (NOIRLab)

לא ידוע בדיוק מהו הפיצוץ הזה, שהאנרגיה שלו הייתה גדולה יותר מכל האנרגיה שתפלוט השמש במהלך 10 מיליארד שנות קיומה ככוכב. ההערכות הן כי מדובר בהתפוצצות וסיום חייו של כוכב אולטרה מאסיבי שעבר סופרנובה, או בהיווצרות חור שחור. אפשרות אחרת היא שזה אירע מתוך "מבנה" לא ידוע של אלמנטים של סילון.

את BOAT קלטו במקרה באוקטובר 2022 גם גלאי ברקים הממוקמים באירופה ובהודו. הפיצוץ נקלט בטלסקופים ובגלאים כנקלט הבזק ואז אור מתמשך שנמשך כמה שבועות.

שתפו אותנו:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן